9 grudnia 2014

Edukacja globalna w Pułtusku – relacja z projektu

W dniach 15-23 listopada odbyła się 16. edycja Tygodnia Edukacji Globalnej. Do wielu inicjatyw, jakie miały miejsce w Polsce w trakcie trwania tego tygodnia, dołączyło również Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Pierwsze działania projektu "Edukacja globalna w Pułtusku" miały miejsce od 17 do 19 listopada w trzech pułtuskich szkół ponadgimnazjalnych: Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego I Liceum Profilowane, Zespoł Szkół im. Bolesława Prusa Technikum nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi.Pierwszym działaniem skierowanym do uczniów była projekcja filmu edukacyjnego „Opowieść o rzeczach” autorstwa Annie Leonard. 


Następnie uczniowie wcielili się w rolę przedstawicielstw Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii, Unii Europejskiej oraz Sądu Arbitrażowego Światowej Organizacji Handlu w ramach gry symulacyjnej „Gra o metale”. Celem gry było zapoznanie uczniów z problematyką dostępu do zasobów na przykładzie metali ziem rzadkich, które są niezbędne do produkcji powszechnie używanych sprzętów, m.in. samochodów czy elektroniki użytkowej, a także do produkcji urządzeń wykorzystywanych w celu pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.
Kolejnym działaniem projektu była wystawa zdjęć poświęconym zagadnieniom globalnym, która miała miejsce w budynku Wydziału Pedagogicznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora oraz Bibliotece Głównej pułtuskiej uczelni. Zdjęcia były podzielone tematycznie i ukazywały m.in. wspomniane już metale ziem rzadkich a dokładniej ich wydobycie w Chinach. Dzięki fotografiom można było również dowiedzieć się jak radzą sobie mieszkańcy Afryki i Azji Południowo-Wschodniej z recyklingiem czy stosowaniem własnych instalacji odnawialnych źródeł energii.Zwieńczeniem projektu edukacyjnego był konkurs z nagrodami, w którym można było wygrać m.in. czytnik e-booków Amazon Kindle Paperwhite 2. Najlepsza praca konkursowa, autorstwa Aleksandry Jackiewicz, wyczerpująco przedstawiła, na przykładzie kawy, wina i transportu, jak można odpowiedzialnie nabywać produkty żywnościowe.


Projekt „Edukacja globalna w Pułtusku” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 r.